Dareyn Dergisi 33. SAyı

2011-01-07 14:38:00
Dareyn Dergisi 33. SAyı |  görsel 1Dareyn Dergisi / Aylık E-Dergi
Her ayın 7'sinde

Dareyn Dergisi 33.Sayıya girmek için TIKLAYIN!

Dareyn Dergisi anasayfa!


Sevgili Dareyn okuyucuları,

Nefret konusu üzerine yoğunlaşıyoruz bu sayımızda. Nefret nasıl bir duygudur , insanı nasıl etkiler. Nelere sebep olur...

Beşer şaşar. Nefret insanı şaşkınlığa uğratan başlıca hislerdendir. İnsan kendisini nefretin içine bıraktığı zaman insanlığından sıyrılır. Çevresini göremeyecek kadar körleşir. Duyusuzlaşır. Kendisi de bir duygu olmasına rağmen insanı duygusuzlaştırır. Bir nevi morfin gibi. Tek farkı var ki morfin acıyı yok ederken nefret insana daha çok acı, mutsuzluk ve sinir aşılar.

Hayatın oyunları farklı farklı. İnsanlar farklı... Alınan dersler farklı. Nefretin de kişiye hissettirdikleri bu yüzden farklı. Kimisi bir başka kişiye duyarken nefteri, kimisi bir hisse nefret duyar... Bazısı bir nesneden nefret ederken bazısı da bir şarkıya nefret duyar. Bazen bir söze, bazen bir mimiğe... Kısacası her zaman olduğu gibi insanoğlu her türlü varlığa karşı bir duygu besleme potansiyeline sahip.

Önemli olan onu kontrol edebilmek. Mümkünse yok edip silebilmek. Nefret hissinin bizden götürdüklerinin yerine yeni hisler yeşertebilmek. Nefret bir yıkıyorsa insanı, sabırla yeniden dikilebilmek.

O yokken var olanlardır gerçek bizi yansıtan. Ondan sonra gelenler onun gölgeleridir ancak. Karaltıdan ibaret insanı aslında bilmeden korkutan... Nefret insanın kendi korkularından doğan. Kendisi olmayı sevdiği zaman insan, nefretten kurtulacak olan.

Kötü duygulardan uzakta, kırılan yıkılan duvarların yeniden örülme sevdasına düşüldüğü gönül dünyalarında buluşmak duasıyla;

SAADET-İ DAREYN içinde yollarımızın kesişmesi dileğiyle…

Elam E. Doğan


0
0
0
Yorum Yaz