Dareyn Dergisi 34. Sayı

2011-02-07 16:16:00Dareyn Dergisi / Aylık E-Dergi
Her ayın 7'sinde

Dareyn Dergisi 34.Sayıya girmek için TIKLAYIN!

Dareyn Dergisi anasayfa!


Sevgili Dareyn okuyucuları,

Güzel ahlâk diyoruz bu sayımızda. Ahlak nedir, nelere sebep olur, neden gereklidir? Güzeli çirkini nasıl olur? Her şey zıddı ile bilindiğinden midir bu iyi ve kötü ahlak arasındaki çelişkilenme. Soruların arkası kesilmeyecektir elbet. Sorulara cevap bulmanız umudu ile bismillah diyelim.

Güzeli işlemek daha hoş geldiğinden belkide özellikle güzel ahlak seçimini yaptık. İnsan güzele ilgi duyar, onu arar, ulaşmak ister. Kimi zaman bulduğunu sanır, kimi zaman bulduğunu bilmez. Aslında her insan içinde barındırır ama iradesi ile gideceği yöne karar verir. Güzeli seçmek ister belki, ancak hayat bir oyun yeridir ve ruhu hangi oyunlara sürükleyeceği belli olmaz. Kimisi dönüşü olmayan oyunlar, kimisi kazananı kendiniz olduğunuz oyunlardır. Eğlenen birileri vardır elbet bu mekanda sizin dışınızda. Yine de denemeli.

Ahlak karakterdir. Kişinin kendisine giydirmek istediği örtüdür. Kimisi namahreminden seçer bu örtüyü saklanır, kimisi mahremine el uzatır açtıkça saçılır ortaya bir bir.Kendisini tanımadıkça insan ahlakınıda özgünleştiremez. Özgürleştiremez. Evet kısıtlanmaların özgürlüğüdür ahlak. Sınırlı beynin farkına varabilmek, edebini takınabilmektir.

Ahlak değişkenlik gösterse de fikirden fikre, öznesi hep bellidir. İnsan. Ve istekleri. Ve isteklerine doğru attığı adımlar.

Gidiş gelişler içinde kendini bulma güdüsüdür ahlak. Hele ki güzel ahlak... Kendini sadece özünde değil diğer insanların özünde, diğer varlıkların özünde, Allah'ın huzurunda olmanın özünde olabilmektir. Kendini tanımak, bilmek, yeri gelince kısa bir özetini sunabilmektir davranışların.

Ahlak bir örtü, engebeli yollarda bizi kolayca geçmeye ilerletecek olan. Güzel ahlak ise o örtünün işlemesi, süslemesi, dillenmesi, karakterini güzelden yana kullananların. Ahlak örtünüzün güzelliklere dillenmesi duasıyla;

SAADET-İ DAREYN içinde yollarımızın kesişmesi dileğiyle…

Elam E. Doğan

0
0
0
Yorum Yaz