İktibas neymiş...

2011-09-04 23:35:00
İktibas neymiş... |  görsel 1

Ne zamandır Gökkuşağısolunca'da görüyordum bu iktibas adındaki kategoriyi... Acep ne olaki dedim kendi kendime. (İnsan gider bir tıklar kategoride neler var bakar değil mi ? Bakmamışım. Siz gidin bakın güzel şeyler var. Bu da bana ders olsun bir daha gördüğüm şeyin içeriğine bakayım o zaman anlama olasılıgım daha yüksek olur muhtemelen.)Okuduğum kitaplardada denk gelmedim hiç. Ya da denk geldiysem de atladım. Sonra bakarım dedim geçtim.(Gökkuşağısolunca'ya neden sormadım, kendim araştırıp öğrenmeyi seviyorum, ondan sanırım. Zoru seviyorum=) ) Geçe geçe bugüne geldi vakit. Ve baktım. Çok güzel bir şeymiş.

iktibas.net sitesinde diyor ki; (Sitede güzelmiş bu arada)

"İnsan sâdece kendi ürettikleri ile yaşayabilseydi, kimse birbirinin ağız kokusunu çekmezdi. İnsan insana muhtaçdır. Yemede içmede, giyinmede ve barınmada olduğu gibi, söylemede, ifâde etmede de muhtaçdır. Çok kimseler, bir şeyi iyi anlatmak için, sözlerinin arasına "şâir diyor ki..." diye başlayan beyitler, dörtlükler katarlar. Bir çoğu da, bir takım kıssalar veyâ mîzâhî hikâyelerle ifâdelerini kuvvetlendirirler. Kim kimin sözünü ne maksatla alıp, kulanırsa kullansın, bu işin adı "iktibas etmek" olur. İktibas edilen ifâde parçasına da "iktibas" denir. Bu sitenin tamâmına yakın bir kısmı iktibastır. O yüzden adı da "İktibas" konulmuştur. (İktibas kelimesine uydurukçada "alıntı" diyorlar. Onların "emânet" yerine "bırakıltı" demeleri de çok yakındır.)"

Çok beğendim anlamını, ya da içerdiği anlamı diyelim.Bundan sonra alıntı değil iktibas ediyorum (Pek de hoş söylemesi)... Bilmişlerimiz bilmemek değil öğrenmemek ayıp demiş. Ayıp etmemek lazım.

Belki bilmeyenler vardır diye bahsedeyim dedim. Bilenler zaten biliyordur...

Hayırlı vakitler efendim,

Elam.

0
0
0
Yorum Yaz